Как САЩ тайно въоръжават до зъби Тайван
Би Би Си, Българска национална телевизия
Когато наскоро американският президент Джо Байдън подписа безплатна помощ за Тайван на стойност 80 милиона $ за покупка на американско военно съоръжение, Китай разгласи, че " съжалява и се опълчва " на дейностите на Вашингтон.
За елементарния наблюдаващ това не е огромна сума - един актуален изтребител коства повече. Тайван към този момент поръча американско военно съоръжение на стойност 14 милиарда $. Имат ли значение някакви 80 милиона $?
Този път нещата са разнообразни
Тези милиони не са заем, а идват от джобовете на американските данъкоплатци. За първи път от над 40 години, Америка употребява свои пари, с цел да изпраща оръжия до територия, която публично не признава. Това се случва под шапката на стратегия, наречена Чуждестранно военно финансиране (FMF).
Именно тази стратегия е употребена, с цел да се обезпечи военна помощ на Украйна на стойност 4 милиарда $. По този канал са изпратени милиарди за Афганистан, Ирак, Израел и Египет. Но до този миг парите са ориентирани към страни или организации, приети от Организация на обединените нации.
С Тайван казусът не е подобен
Преди Съединени американски щати продаваха оръжия на Тайван, с цел да може да се отбранява при възможна китайска офанзива, само че не и такова количество, което да дестабилизира връзките сред Пекин и Вашингтон. През последното десетилетие военният баланс в Тайванския пролив се наклони трагично в интерес на Китай. Вашингтон твърди, че политиката в този момент не е изменена, а Държавният департамент отхвърля, че потреблението на програмата за задгранично военно финансиране значи, че Съединените щати признават Тайван.
От позиция на Тайпе обаче, Америка предефинира връзките с острова
80-те милиона $ са единствено върхът на айсберга. През юли американският президент Джо Байдън утвърди продажба на военно съоръжение на Тайван на стойност 500 милиона $. Тайпе се приготвя да изпрати два батальона за образование в Съединените щати - нещо, което се случва за първи път от 70-те години. Политици в Тайван споделят, че това е единствено началото, а през идващите 5 години Съединени американски щати могат да провиснал 10 милиарда $.
Тайванската войска има стотици остарели танкове, само че малко модерни ракетни системи. Командната конструкция, тактиките и доктрината не са осъвременявани от половин век. Контраразузнавателни интервенции в Китай няма. През 2013 година Тайван понижава службата в армията от 1 година до 4 месеца и мнозина се майтапиха, че е като летен лагер. От идната година още веднъж се връща едногодишната военна работа.
Във Вашингтон има чувството, че Тайван би трябвало да побърза с промяна и създаване на същинска войска
Сега Китай има най-големия в света военноморски флот, несъмнено превъзходство на военновъздушните сили. Симулация на война, направена от неправителствена организация, открива, че при спор с Китай, военноморският флот и военновъздушните сили на Тайван ще бъдат заличени единствено през първите 96 часа от сраженията.
Под управлението на Вашингтон, Тайпе възприема тактика на " крепостта Тайван "
Фокусът се насочва към сухопътните сили, пехотата и артилерията. В момента във Вашингтон има яростен спор - до каква степен би трябвало да стига поддръжката на Съединени американски щати за Тайван. Познавачи на Китай настояват, че всеки обществен ангажимент от страна на Съединени американски щати ще предизвика Китай, а няма да има възпиращ резултат.
Но Вашингтон знае, че Тайван не може да се отбранява самичък и в този момент методът е следният: " Да си мълчим за тактиката, до момента в който въоръжаваме до зъби Тайван. "